Yumuşak Su Nedir

Kampanyalı Ürünler

1 GPM (UV) Ultraviole Filtre Takımı 1 GPM (UV) Ultraviole Filtre Takımı 450.00TL 300.00TL
Deka Su Arıtma Filtre Seti Kampanyası Deka Su Arıtma Filtre Seti Kampanyası 925.00TL 550.00TL
HZ-150P Pompalı Su Arıtma HZ-150P Pompalı Su Arıtma 700.00TL 500.00TL
Mega Su Arıtma Filtre Kampanyası Mega Su Arıtma Filtre Kampanyası 725.00TL 350.00TL
RO-150 Su Arıtma Cihazı RO-150 Su Arıtma Cihazı 550.00TL 400.00TL
Royal Delüx Kapalı Kasa Arıtma Royal Delüx Kapalı Kasa Arıtma 1,300.00TL 950.00TL
Royal Green Serisi 8 Filtreli Su Arıtma Cihazı Royal Green Serisi 8 Filtreli Su Arıtma Cihazı 1,200.00TL 700.00TL
Süper 10 Takım 3 Lü Set Kampanyası Süper 10 Takım 3 Lü Set Kampanyası 600.00TL 300.00TL
Ömür Boyu Filtre Seti Kampanyası Ömür Boyu Filtre Seti Kampanyası 950.00TL 500.00TL

En Çok Satanlar

10 inch GAC Granül Aktif Karbon Filtre 10 inch GAC Granül Aktif Karbon Filtre 20.00TL
RO-150 Su Arıtma Cihazı RO-150 Su Arıtma Cihazı 550.00TL 400.00TL
Royal Green Serisi 8 Filtreli Su Arıtma Cihazı Royal Green Serisi 8 Filtreli Su Arıtma Cihazı 1,200.00TL 700.00TL

YUMUŞAK SU ÇOCUKLAR İÇİN NEDEN FAYDALIDIR?

Çoğu kişi temiz içme suyunun faydalarını bilir ancak yumuşak suyun ailelere sağlayabileceği avantajlar daha az bilinmektedir. Yumuşak suyun yaşam kalitenizi şu şekilde geliştirir.

1.Yumuşak bir suya sahip olmak tasarruf sağlar. Daha az sabun ve temizlik malzemesi kullanılır. Bütçenizdeki tasarruf otomatik olarak gerçekleşir.

2.Su tesisatınız daha uzun ömürlü olur. Sert su tesisatta mineral kalıntılarına yol açar. Yumuşak suda ise bu kalıntılar olmaz. Su basıncı ve tazziki azalmaz. Set suda kalorifer tesisatındaki kireçlenme yakıt tüketiminin artmasına sebep olur.

3.Su ısıtma araçları daha uzun ömürlü hale gelir. Sert suyun bıraktığı tortu ve kireç birikintilerini bırakmaz. Isıtıcınızda kireç kalıntıları olmadığında en az %20 enerji tasarrufu sağlar.

4.Traş yanmalarını azaltır. Yumuşak su traş bıçağının daha kolay hareket etmesini sağlar. Traş bıçağınızın da ömrünü uzatır.

5.Su kullanan tüm cihazların ömrü uzar. Kahve, çay makinasından, nemlendirici buhar makinesine, tüm araçların ömrü uzar.

6.Yumuşak suyla yapılan yemekler daha lezzetli olur. Sertlik mineralleri yemeklerde istenmeyen bir tat verir. Sert su ile yapılan buz buğulu bir görünümde olur.

1.Ciltlerinde sabun kalıntıları kalmaz. Cildin doğal yağı minerallerle kaplanmadığı için ciltleri daha yumuşak ve sağlıklı olur. Sert sularda sabun çökeleği banyo veya duş sonrasında insan derisine yapışır. Deri gözeneklerini tıkar ve saç tellerini kaplayarak sertleştirir. Deriye yapışan bu kütle, bakteri üremesi için elverişli bir ortam yaratır.

2.Cildi temizlemek için daha az sabuna ihtiyaç olur. Bu özellikler daha küçük çocuklar için önemlidir.

Küçük yaşlarda ciltleri sabun ve temizlik ürünlerine karşı daha hassastır. Yumuşak suyla az miktar sabun ve şampuan uzun süre kullanılır.

3.Saçlar sertlik veren minerallerden oluşan bir paltoyla örtülmediğinde daha yumuşak olur ve kolay şekillenir. Bu kolay taranmayı ve karışmamayı sağlar.

YUMUŞAK SUYUN BAŞKA NE FAYDALARI VARDIR?

1.Muhtemelen yumuşak su kullandığınızda fark ettiğiniz ilk şey daha az temizlik malzemesi alıyor olmanızdır. Bulaşık deterjanı, şampuan, çamaşır deterjanı ve sabunu daha az kullanırsınız. Bunun sebebi yumuşak suyun çok güçlü temizleyici bir güç olmasıdır. Daha az kullanıp daha iyi sonuç alırsınız. Normal olarak ½ veya 2/3 daha az temizlik ürünüyle aynı hatta daha iyi sonuç alırsınız.
2.Elbiseleriniz uzun ömürlü ve parlak olur. Sert su mineralleri kumaşta bırakır. Bu ise onların donuk ve kirli görünmesine sebep olur. Çamaşır makinenizde daha uzun ömürlü olur.
3.Lekeler ve halkalar banyoda oluşmazlar.
4.Bardak ve tabaklarda çizgiler oluşmaz.
5.Sert suyun bıraktığı film tabakası ve sabun kalıntıları olmadığı için kirli yerler ve duvarlar daha kolay ve hızlı temizlenir.
6.Yumuşak suyla banyo yaptığınızda cildiniz daha yumuşak olur. Banyodan ve duştan cildinizde gerçek temizliği hissederek ve yenilenmiş olarak çıkarsınız. Aynı zamanda pürüzlü ve kuru cilt özelliklerini azaltır.
7.Eğer saçınızı boyuyorsanız rengi uzun süre parlaklığını korur.

KAYNAMIŞ SU ARINMIŞ MIDIR?

Hayır, kaynamış su yalnızca bakterileri yok eder. Nitrat gibi çoğu kirletici madde kaynatılarak sudan ayrılamaz. Bazı durumlarda kaynatma işlemi suyu azalttığı için kirletici maddelerin konsantrasyonunu arttırabilir.

SUYUMU NASIL TEST EDEBİLİRİM?

Suyunuzun sertliğini ve özelliklerini test etmek özel analiz yöntemleri gereklidir. Sertlik gibi parametrelerde basit bir kit ile yapılabilirken. Detaylı analizler için laboratuar analizleri gereklidir.

KLOR SAĞLIĞA ZARARLI MIDIR?

Klor hastalık yapıcı bakterileri yok etmek için suya konan bir dezenfektandır. 80 yıldır klorun hastalıkları azalttığı kanıtlanmıştır. Ancak bazı bilim adamları klorun sudaki diğer kirletici maddeler ve organik maddelerle birleşerek kloroform gibi tepki verdiğini düşünmektedirler. Dezenfeksiyon yan ürünü denen bu içerik kanser gibi başka sağlık problemlerine yol açması mümkündür.
Sudaki klor rahatsız edici boyuttaysa aktif karbon filtreleri suda asılı bulunan kloru arıtmaktadır.

SUYUM TEMIZ VE TADI İYİ, RAHAT OLABİLİR MİYİM?

Suyun kokusu, görünüşü ve tadı onun kalitesini göstermez. Sudaki çok sayıda problem hissedilmez ve görülmez olabilir. Emin olmanın tek yolu onu test etmektir. Şebeke suyu kullanıyorsanız bağlı olduğunuz kaynağın değerlerini temin edebilirsiniz. Ancak suyun taşınması ve depolanmasından kaynaklanan problemler göz önüne alındığında suyun test edilmesi en emin yoldur.

TATLI SU VE ACI SU NE DEMEKTİR?

Toplam Çözünmüş Madde (TDS) suların mineral ve iyon zenginliğini gösteren önemli parametrelerden bir tanesidir. Çünkü, tabiatta sular, kaynaklarına göre, TDS konsantrasyonları açısından farklılıklar gösterirler. 1500 mg/Lt TDS konsantrasyonu “Tatlı Su” kaynakları için üst limittir. 5000 mg/Lt TDS’ye sahip sular genel olarak “Acı Su” olarak tabir edilirken daha fazla TDS içeren sular “Tuzlu Su” olarak tanımlanır. Sularda yüksek oranda TDS bulunması (> 2000 mg/Lt) hemen her kullanım amacı için suda iyon giderme işlemini gerektiren bir durumdur. Bu tip bir su endüstriyel veya sosyal su temininde kısıtlı amaçlar haricinde kullanılamayacağı gibi, sulama suyu amaçlı olarak ta kullanılamaz.

YERÜSTÜ VE YERALTI SULARI ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Tatlı sular, yüzeysel su kaynakları ve yeraltı Akifelerinden temin edilir. Yüzeysel su kaynakları, genel olarak, bulanık ve tortuludur, ve sulama amaçlı kullanımlar dışında mutlaka filtrasyon gereklidir. Yeraltı suları ise, çözünmüş madde konsantrasyonu açısından oldukça zengindir. Ancak, yeraltı suları, kalite olarak yüzeysel su kaynaklarına göre daha yüksek vasıftadır. Yeraltı katmanları arasındaki süzülme esnasında yüksek miktarda katı madde, çözünmüş formda yeraltı suyuna karışır. Yeraltı sularının TDS açısından zengin olma sebebi de budur. Yer altı sularında genelde rastlanan TDS değeri 600 – 900 mg/lt TDS’dir.

ARITILMIŞ SU SAĞLIKLI MIDIR?

Doğru tasarlanmış arıtma sistemlerinden geçirilmiş olan sular elbette sağlıklıdır. Ancak, dikkat edilmeden hatalı seçilmiş olan arıtma cihazlarından temin edilen sular zararlı olabilir ve hatta hastalık yapabilir. Burada sorumluluk tamamıyla tasarım mühendisine aittir. Genelde cihaz kalitesizliğinden kaynaklanan problemler ikincil problemlerdir. Birincil problemler, yanlış tasarımdan kaynaklanmaktadır.