Arıtılmış Su Sağlıklı mıdır? />

09/11/2017

arıtılmış su

Arıtılmış Su Sağlıklı mıdır?


Arıtılmış su sağlıklı mıdır? sorusu günümüzde en çok tartışılan konuların başında gelmektedir. Arıtılmış su denince insanların aklına genellikle yapay bir durum olduğundan dolayı olumsuzluklar gelmektedir. Aslında doğadan elde edilen kaynak suları da doğal bir şekilde arıtılıp mineralce zenginleştirilen sulardır. Toprak katmanları arasında uzun yıllar boyunca süzülüp kirlerinden arınırlar. Süzülme sırasında rastladığı değişik mineralleri de bünyesine katarak tekrar yeryüzüne çıkarlar. Bu şekilde arıtılarak yüzeye çıkan suların buharlaşması sonucunda oluşan yağmur suları da bir nevi doğal arıtılmış su hükmündedir. Ancak sanayileşmenin artmasından dolayı, doğanın bu arıtma görevi maalesef olumsuz etkilenmektedir.

 

Doğal Sularda ki Tehlike


Doğaya salınan zehirli gazların havada bulunması ya da zehirli suların toprağa karışmasından dolayı doğal kaynak sularında da kirlilikler oluşmaktadır. Bu kirlilikten etkilenen suları tüketmek haliyle sağlığımızı olumsuz etkileyecektir. Arıtılmış su sağlıklı mıdır? sorusu için öncelikle kullandığımız suya bakılması gerekir. Ulaşabildiğimiz su herhangi bir kirlilik içermiyorsa ve uluslararası içme suyu standartlarına uygun ise bu su arıtılmamalıdır. Ancak kullanmak zorunda olduğumuz su bir kirlilik içeriyorsa ya da temiz olup olmadığı konusunda şüphe duyuluyorsa,  bu su uygun tekniklerle  arıtılmalıdır. Ancak içme suyu elde etmek demek çok ileri arıtma teknikleri kullanarak saf su elde etmek demek değildir. Ultra saf su elde etmek sağlık açısından zararlıdır.

 

Yapılması Gerekenler

Arıtılmış su sağlıklı mıdır?Araştırması yapan kişiler bilmelidir ki; su içerisinde bulunan iyonik haldeki mineraller vücut tarafından kullanılmaktadır.Vücudumuzun kullanacağı bu minerallerin içtiğimiz suyun içerisinde bulunması oldukça önem arz etmektedir.Son zamanlarda oldukça yaygın kullanılan reverseosmosis cihazları suyu aşırı saflaştırma özelliğine sahiptir. Bu yüzden bu tip cihazlar kullanıyorsa kesinlikle suya mineral bakımından katkı sağlayacak alkali filtrelerin kullanılması gerekir. Bu filtreler vücudumuzun ihtiyaç duyduğu minerallerin suya katarak doğal kaynak sularına benzer özellikte su elde edilmesini sağlar.

Makeleyi Sosyal Platformlarda Paylaş