Günümüz teknolojisinde arıtma sistemleri önemli yer tutar. Bu sistemler birçok farklı alanda uygulanabilir. İçme suyundan, deniz suyuna hatta atık suların doğaya geri dönüşümü bile uygun bir arıtma sistemi ile sağlanabilir. Uygun sistemi seçebilmek için arıtma sistemi nasıl çalışır, bilmek önemlidir. Her sistemin farklı metodu vardır.

Evlerde kullanılan su arıtma sistemi ile şebeke suyu zararlı maddelerden filtrasyon yöntemi ile arındırılır. Ters ozmoz yöntemi de su arıtma için önemli metodlardan biridir. Bu yöntemlerden kısaca bahsedelim;

Filtrasyon Yöntemi İle Su Arıtma

Filtrasyon ile su arıtma sistemi nasıl çalışır? Bu yöntem için beş ayrı basamak bulunur. İlk aşamada mikro filtre vardır. Bu filtre ile suda gözle görülebilen çamur, asbest gibi tortular temizlenir ve su berrak olur. Beş mikron gözenekleri olan bu filtreden geçen su ikinci aşamadaki aktif karbon filtreye gelir. Burada sudaki klor ve kötü koku veren diğer kimyasallar temizlenir. Üçüncü filtre olan bir mikron supun filtrede de süzülen su dördüncü aşama olan membran filtreye geçer. Bu filtre gözenekleri milimetrenin milyonda birinden daha küçük olan ileri teknoloji ürünüdür. Suda molekül düzeyinde filtrasyon yapar. Son aşama olan tatlandırıcı filtrede su içebileceğimiz tat ve kokuya getirilerek son iyileştirme de yapılmış olur. 

Ters Ozmoz Yöntemi İle Su Arıtma

Ters ozmoz yöntemi ile arıtma sistemi nasıl çalışır diye kısaca değinecek olursak; bu sistem kimyasal bir işlem yapmadan suyun içinden istenmeyen tüm maddelerin (ağır metaller ve diğer kimyasallar gibi) arıtılabildiği membran filtrasyondur. Bu tür sistemlerde membran filtre kullanılır. Tam olarak filtrasyon prosesi diyemeyiz çünkü bu filtre üzerindeki gözenekler son derece küçüktür ve sadece su molekülleri geçebilmektedir. Suyun içindeki zararlı maddelerin, bakterilerin ya da virüslerin bu gözeneklerden geçmesi mümkün değildir. Bu işlem ile en iyi kalitede içilebilir su elde edilebilir.

Makeleyi Sosyal Platformlarda Paylaş