SEPET

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

MAĞAZAYA DÖN

Su arıtma cihazlarında EFT & Havale ödemelerinde %10 indirim, tüm kredi kartlarına 12 taksit imkanı

Ürünler

Dünya Su Günü 2020

dünya su günü 2020

Dünya Su Günü 2020, insan güvenliğini korumak ve gezegenin eko sistemlerinin sağlığını korumak için suyun hayati önemi hakkında farkındalığı artırmak amacıyla her yıl 22 Mart’ta gözlemlenir.

Bu yılki dünya su günü teması “Su ve İklim Değişikliği” dünya çapında değişen iklim koşulları karşısında su güvenliğini güçlendirmenin ve sürdürülebilir bir su kaynağına erişimin sağlanmasının acil önemini vurgulamaktadır.

Gözlem aynı zamanda, atmosferik ve okyanus koşullarını değiştirmenin birçok yolu hakkında küresel hidrolojik döngüyü yeniden şekillendirmenin farkındalığını artıracaktır.

Güvenli içme suyuna sürdürülebilir erişimi arttırmak, ABD Hükümeti Küresel Su Stratejisi  ve USAID’in Su ve Kalkınma Planının kilit hedeflerinden biridir  . Su stratejisini desteklemek için USAID, 2022 yılına kadar 15 milyon kişiye içme suyu hizmetlerine sürdürülebilir erişim sağlamayı amaçlamaktadır.

Küresel olarak,  785 milyon kişi temel bir içme suyu servisine erişimi yoktur. Ve sağlıklı, üretken bir yaşamın bağlı olduğu suya – erişime sahip olanlar için bile – hizmetler temel ihtiyaçları karşılamak için genellikle yetersizdir.

Sahra altı Afrika’da, kırsal sistemlerin yüzde 30 ila 50’si inşa edildikten sonraki beş yıl içinde işlevsizdir ve kentsel alanlardaki tesisler genellikle su servisini rasyonel hale getirmektedir.

Benzer şekilde, su, gelişmiş su kaynakları olarak sınıflandırılmış olsalar bile, sıkılmamış su sistemlerinden ödün verebilecek kentsel, endüstriyel ve tarımsal kirleticilerden kirlenir.

Temel su hizmetlerine erişimi olmayanların birçoğu, yönetişimi zayıf, güvensiz çalışma süresi, yüksek yoksulluk oranları ve zayıf kurumları olan çatışmalardan etkilenen ülkelerde de yaşamaktadır. Çatışma ve iç huzursuzluk öyküsü olan ülkelerde,

USAID Yaklaşımı

USAID, su tedariklerini sürdürülebilir bir şekilde yöneten ve eşit bir şekilde tahsis eden, havza koruma ve restorasyonunu genişleten ve su ile ilgili şoklar karşısında toplulukların esnekliğini artıran yatırımlarla, ortak ülkelere içme suyu kaynakları da dahil olmak üzere tatlı su kaynakları üzerindeki artan baskılarla daha iyi başa çıkmaya yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Ajans, ortak ülkelerle yoksullara ulaşmak ve yetersiz hizmet alan kişilere temel içme suyu hizmetlerine ilk kez veya daha iyi erişim elde etmek ve güvenli bir şekilde yönetilen hizmetlere doğru giderek tırmanmak için hizmet vermektedir.

Güvenli ve güvenilir bir içme suyu kaynağına erişim sağlık ve geçim kaynakları için kritik öneme sahiptir ve özellikle kadınlar ve kızlar için eğitim ve ekonomik fırsatların kilidini açmak için önemlidir. İçme suyunun güvenilir temini ve yönetimi de yerel ve ulusal hükümetlere güven kazandırır ve yerel ve ulusal istikrara katkıda bulunabilir.

Kırsal alanlarda artan erişim seviyeleri, USAID yatırımlarının geleneksel odak noktası olmuştur. Kırsal su arzına yatırımlar devam ederken, kentleşmenin hızlı temposu da kentsel hizmetlere ve kamu hizmetlerine daha fazla dikkat edilmesini gerektirmektedir. özellikle yoğun şehirlerarası yerleşimlerde ve genellikle resmi olmayan sağlayıcılar tarafından hizmet verilen ikincil şehir ve kasabalarda. USAID’in su yardımına örnekler:

  • Temel içme suyu hizmetlerine erişimi olan kişilerin sayısının artırılması
  • Eğitim ve sağlık kuruluşlarının okullarda ve kliniklerde su hizmetlerini yeterince sağlama ve yönetme yeteneğini geliştirmek
  • Yenilikçi finansal araçlara yatırım yapmak da dahil olmak üzere su sistemlerinin işletimi ve bakımı için artan finansmanın katalizlenmesi
  • İçme suyunun kalitesini ve güvenilirliğini artırmak
  • Güvenli bir şekilde yönetilen içme suyu hizmetlerine erişimi olan kişilerin sayısının artırılması.
evsel içme suyu WHO raporu

Dünya Su Günü nedir? – Dünya Su Günü ne zaman kutlanır?

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kabul edilen ve her yıl kutlanan ‘Dünya Su Günü’ vatandaşlar tarafından son günlerde merak edilmeye başlandı. Su insan yaşamı ve sağlığı için önemli bir yere sahip. Peki ‘Dünya Su Günü Ne Zaman’ kutlanır? İşte Dünya Su Günü’ ne ilişkin bazı bilgiler… 2020 Dünya Su Günü

1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 22 Mart tarihini ‘Dünya Su Günü’ olarak ilan etti. Dünya Su Günü, artan su krizini, sosyal ve ekonomik kalkınmanın sürdürülebilirliğini tehdit eden bir olgu olduğunu vurgular.

İlk kez 1992’de Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda önerilen “Dünya Su Günü”, gerek BM üyelerinin, gerekse diğer dünya ülkelerinin giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasının sağlanmasında teşvik olması amacıyla bu isme bir gün adamak anlamında oluşturuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum